Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie korupcji egzaminatorów okręgowych związków motorowodnych i narciarstwa wodnego w Zielonej Górze i Warszawie. Łącznie siedmiu podejrzanym postawiono 115 zarzutów, w tym 111 korupcyjnych. Sprawę realizowali policjanci wydziału dw. z korupcją KWP w Gorzowie pod nadzorem zielonogórskiej Prokuratury Okręgowej.

Policjanci zakończyli czynności w sprawie dotyczącej korupcji egzaminatorów okręgowych związków motorowodnych i narciarstwa wodnego z Zielonej Góry oraz Warszawy. Śledztwo ruszyło w październiku 2015 r. na podstawie materiałów uzyskanych w wyniku pracy operacyjnej gorzowskich policjantów.

Z materiałów wynikało, że egzaminatorzy z łapówek uczynili sobie stałe źródło dochodu. Wykorzystując funkcję egzaminatora na patent sternika motorowodnego, przyjmowali od osób ubiegających się  o uzyskanie takiego patentu pieniądze. Miało to  być zapłatą za przeprowadzony wcześniej kurs przygotowawczy oraz za przeprowadzenie egzaminu w okolicznościach umożliwiających jego zdanie.

Niezgodnie z obowiązującym stanem prawnym, egzaminatorzy uzależniali przystąpienie do egzaminu teoretycznego i praktycznego od wykupienia prowadzonych przez nich kursów przygotowawczych. Podczas egzaminów niektórym zdającym udostępniane były szablony z prawidłowymi odpowiedziami, a niektórzy w egzaminie w ogóle nie uczestniczyli.

- Ponadto jednemu z egzaminatorów zarzucono, iż pełniąc funkcje inspektora Nadzoru Technicznego Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa  Wodnego przyjmował korzyści majątkowe w zamian za wydanie zaświadczeń o przeprowadzeniu przeglądów technicznych łodzi motorowodnych bez sprawdzenia ich stanu technicznego – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji. Instruktorzy mogli zarobić 70 tys. zł.

Oprócz trzech egzaminatorów aktem oskarżenia objęte zostały jeszcze cztery osoby. Odpowiedzą za pomocnictwo przy przyjmowaniu łapówek przez jednego z egzaminatorów oraz poświadczanie nieprawdy w Protokołach Komisji Egzaminacyjnych. Łącznie podejrzanym przedstawiono 115 zarzutów, w tym 111  korupcyjnych. Wobec podejrzanych, na poczet przyszłych kar, zabezpieczono majątek na kwotę 100 tys. zł.

Szukaj

Mercede_mala

Zaginieni

Zaginął Ryszard Staryńszczak z Zielonej Góry

 

Zielonogórska policja poszukuje zaginionego Ryszarda Staryńszczaka. To mieszkaniec noclegowni przy ul. Bema. Zaginął w listopadzie ub.r.

Więcej…

Listy gończe

Zbiegły więzień Adrian P. zatrzymany

 

W poniedziałek, 27 listopada, w Legnicy policjanci zatrzymali poszukiwanego od tygodnia zbiegłego więźnia 27-letniego Adriana P.

Więcej…