Zielonogórska prokuratura dostała list od Polki mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Kobieta walczy z nowotworem, a pomagała oszustce Eli B. Prokuratura ustaliła, że Ela B. jest zdrowa psychicznie. Śledczy czekają na ofiary oszustki. Zeznania złoży znana projektantka mody Ewa Minge, również oszukana przez Elę.

Sprawę 27-letniej oszustki, Elżbiety B., prowadzi zielonogórska prokuratura rejonowa.  Kobiecie przedstawiono trzy zarzuty  podrobienia dokumentów medycznych i przedłożenia ich lekarzowi. Przyznała się do tych czynów – mówi prokurator Zbigniew Fąfera, rzecznik zielonogórskiej prokuratury okręgowej. Ela B. na przesłuchaniu początkowo nic nie wyjaśniała. - Po przemyśleniu stwierdziła, że chciała w ten sposób przyśpieszyć sobie dostęp do usług medycznych, bo… obecnie są duże kolejki – mówi prokurator Fąfera.

Śledczy zbierają materiał dotyczący oszustw Eli B. Interesuje ich między innymi sprawa wycięcia pęcherza. - Kobieta żądała wycięcia tego narządu w zielonogórskim szpitalu, ale odmówiono jej przyjęcia na operację. Prawdopodobnie taką operację przeprowadzono w jednym ze szpitali w województwie pomorskim – mówi prokurator Fąfera. Chodzi o szpital w Gdańsku. - Jeżeli faktycznie doszło do takiego zabiegu, to pozostaje  wątpliwość czy lekarz operujący nie widział, że usuwa zdrowy narząd – mówi prokurator Fąfera.

Ela B. została poddana konsultacji psychiatrycznej. Śledczy chcieli wykluczyć ewentualną chorobę psychiczną 27-latki. - Prokuratorzy powołali biegłych psychiatrów i psychologa. Najkrócej mówiąc, nie stwierdzono u niej choroby psychicznej – informuje prokurator Fąfera.

27–latka posługując się dokumentami stwierdzającymi, że ma raka, naciągnęła setki ludzi na duże pieniądze. Pod pozorem kosztownego leczenia, bez skrupułów zgłaszała się do różnych instytucji, stowarzyszeń, ludzi dobrej woli, a nawet swoich przyjaciół. - Niestety, do tej pory nikt z pokrzywdzonych przez tę kobietę nie zgłosił się do nas. Miałem sygnały, że takie zgłoszenia będą, w tym od fundacji znanej w kraju projektantki mody Ewy Minge, w dalszym ciągu czekamy na te osoby – mówi prokurator Fąfera. Wiemy już, że Ewa Minge, która szybko wykryła oszustwo Eli B., złoży zeznania. – Tak haniebne zachowanie trzeba napiętnować , tym bardziej, że jest bardzo dużo osób chorych, którym trzeba pomóc – mówi znana projektantka mody.

Zeznania poszkodowanych są podstawą do tego, żeby prokuratura mogła ruszyć ze śledztwem. - Musimy wiedzieć kto został oszukany, w jaki sposób i na jaką szkodę – wyjaśnia prokurator Fąfera.

Do zielonogórskiej prokuratury przyszedł list z Wielkiej Brytanii. Napisała go Paulina S., przyjaciółka podejrzanej Elżbiety B. - To bardzo wzruszający i pełen empatii list. Pani Paulina od kilku lat mieszka tam i sama zmagając się z ciężką chorobą nowotworową wielokrotnie wysyłała „chorej” przyjaciółce paczki i pieniądze – mówi prokurator Fąfera. Do pomocy zmobilizowała również Polaków mieszkających na wyspach. Oto fragment listu: „…podczas chemioterapii szykowałam dla niej paczki. Byłam osłabiona, kłóciłam się z mężem i teściową, którzy prosili: Pauluś odpocznij, paczkę zrobimy za tydzień, nabieraj sił.  Ale przecież Ela umiera!!!  nie ma czasu...”

- Pani Paulina, o ile jej stan zdrowia pozwoli na to, chce przyjechać do Polski i złożyć zeznania. Nie chodzi jej o pieniądze. Najbardziej ma żal do przyjaciółki, że tak wykorzystała ją emocjonalnie. Z całą rodziną codziennie modliła się o jej wyzdrowienie – mówi prokurator Fąfera.

 

Prokurator Zbigniew Fąfera, Rzecznik zielonogórskiej prokuratury okręgowej

Jedyne wytłumaczenie tego, że pokrzywdzeni nie zgłaszają się do prokuratury, jakie przychodzi mi teraz do głowy, to źle pojęty wstyd. Ja dorosła, a tak dałam się oszukać, jestem naiwna. Tak nie można jednak myśleć. Sam od wielu lat, w różnych formach pomagam osobom potrzebującym. Nie mam pewności, czy w jednym z przypadków nie zostałem wkręcony. Czy jednak w związku z tym mam się obrazić na faktycznie potrzebujących?

Tym bardziej zwracam się do wszystkich, którzy zostali przez Elżbietę B. oszukani - zgłoście się do prokuratury lub policji i złóżcie zawiadomienia w tej sprawie. Moje wieloletnie doświadczenie w pracy prokuratorskiej nauczyło mnie, że osoby pokroju Elżbiety B. nigdy nie przestaną kombinować, co najwyżej zmienią sposób oszukiwania. A tak poza tym, chodzi też w tym wszystkim o to, abyśmy dotknięci obrzydliwym zachowaniem 27- latki nie zamknęli się w przyszłości na pomoc faktycznie potrzebującym. 

 

Szukaj

Mercede_mala

Zaginieni

Zaginął Ryszard Staryńszczak z Zielonej Góry

 

Zielonogórska policja poszukuje zaginionego Ryszarda Staryńszczaka. To mieszkaniec noclegowni przy ul. Bema. Zaginął w listopadzie ub.r.

Więcej…

Listy gończe

Zbiegły więzień Adrian P. zatrzymany

 

W poniedziałek, 27 listopada, w Legnicy policjanci zatrzymali poszukiwanego od tygodnia zbiegłego więźnia 27-letniego Adriana P.

Więcej…